Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Kontakty

Server

Alle Texte und Bilder befinden sich im Eigentum der einzelnen Autoren und verboten ist, ohne ihre
Zustimmung in irgendeiner Weise verbreiten oder zu veröffentlichen

jeseniky.org , moravskehory.com , jesenicko.biz , sumpersko.eu optimiert für: 1024x768 und höher, IE 5,0

Copyright Němčík design
2003 - 2008 Alle Rechte vorbehalten


Support: Kraliq 2005

Erstellt in Joomla!

PageRankNový Zážitkový chodník u Bezručova pramene v lázních Jeseník PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Lesy ČR   
FRIDAY, 04. JULY 2014 09:06
Share
Lesy České republiky, s. p., spravují také lesní porosty v okolí lázeňských míst. I v těchto lesích se podnik snaží průběžně podporovat a rozvíjet veřejně prospěšné funkce lesů a to v souladu se svým „Programem 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u LČR“. V této souvislosti Lesy ČR v těchto dnech u známého lázeňského Bezručova pramene v lázních Jeseník v Olomouckém kraji dokončily za skoro půl milionu korun výstavbu zcela nového Zážitkového chodníku a opravu několika lázeňských pramenů. Všechny aktuálně provedené úpravy se nacházejí na pozemcích, které Lesy ČR spravují.
Nový Zážitkový chodník u Bezručova pramene je umístěn u altánu, který Lesy ČR obnovily již v roce 2010. Návštěvník má možnost osobně vyzkoušet část z legendárních procedur jesenického přírodního léčitele Vincenze Priessnitze. Lidem se doporučuje, aby po chodníku procházeli naboso. Cesta nejprve vede přes poval dřevěných kuláčů a dále pokračuje přes oblázky, dřevěnou štěpku, špalky a štěrk - nakonec vstupuje do brouzdaliště s pramenitou vodou. K namáčení rukou mohou návštěvníci využít kamennou vanu napuštěnou pramenitou vodou.
V rámci výstavby Zážitkového chodníku Lesy ČR opravily v blízkostí se nacházející Josefův, Drahuščin a Müllerův lázeňský pramen a též dva historické objekty - Enhuberův pomník a Mariinu lavici.
Zážitkový chodník se nachází v těsné blízkosti Bezručova pramene. Lze se k němu dostat z Jeseníku - lázní pěšky po naučné stezce Vincence Priessnitze, která je značená modrou kapkou vody nebo po turisticky značené zelené trase. Od Priessnitzova sanatoria je to cca 1 km směrem na Českou Ves.
Bezručův pramen (původně Pruský pramen) 1846
Trojdílný pomník na začátku tzv. Cesty filozofů vedoucí od pramene Pruského k Smrkovému nechali postavit pruští pacienti roku 1846. Teplota vody tehdy byla 7 - 8 ºC. Na prostředním díle byl v německém jazyce vytesán nápis: Dem unsterblichen Priessnitz die dankbaren Preuessen 1846 - Nesmrtelnému Priessnitzovi vděční Prusové 1846. Po rekonstrukci v roce 1891 byl přitesán nápis: Renoviert von der Kurcomission im Mai 1891 - Renovaci provedla lázeňská komise v květnu 1891. Tehdy se vedle pramene nacházelo oblíbené výletní místo s restaurací a posezením. V roce 1947 byl pramen a  jeden léčebný dům se souhlasem Petra Bezruče pojmenován básníkovým jménem. Poté pramen velmi chátral. K nové rekonstrukci došlo až v letech 1999 – 2001, kdy byl přidán další nápis s datem opravy 2001 a štítkem Lesů ČR.
 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky