Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Server

All texts and photos are located are the property of the individual authors and is prohibited without their
consent in any way distribute or publish

jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu optimalize for: 1024x768 and higher, IE 5.0

Copyright Němčík design
a PhDr. Jindřich Němčík

2003 - 2008 All rights reserved

Support: Kraliq 2005

Created in Joomla!

PageRank
 Kačeři v Jeseníkách PDF Print E-mail
Written by Jiří Krutil   
Tuesday, 25 September 2007 23:10
Share
Image
Turistická základna ve Švagrově se stala v předposledním zářijovém víkendu centrem českého geocachingu. Na v pořadí už druhém setkání příznivcům této mimořádně zajímavé outdoorové aktivity Geo Jeseníky 2007 se na Mionovo (jedná se o nick pořadatele) pozvání dostavilo přes stovku kačerů. Kačer to je jakýsi mírně sebeironizující český překlad anglického cacher, tedy označení hledačů pokladů, chodících od úkrytu k úkrytu. Mimořádně příznivé počasí přálo jejich výpadům do blízkého i vzdáleného okolí. Večerní chlad zmírnilo opékání selete a přátelské posezení spojené s výměnou nashromážděných pokladů ve formě travel bagů a geo coinů -  jakýchsi putujících známek nebo medailí. Sešlo se jich na eventu celkem 87.....

Ze skupiny  travel bagů – tedy na  www.geocaching.com oficiálně registrovaného čísla spojeného s libovolným předmětem přiměřené velikosti a s určeným cílem putování daným vlastníkem tohoto předmětu – měl za sebou nejdelší cestu Cheese Head a to neuvěřitelných 41 670 kilometrů. Na svou pouť vyrazil na Floridě a k nám dorazil ze Slovenska. Geo coin je zase jakási medaile, rovněž s registračním číslem, obvykle vydaná při nějaké příležitosti např. olympiáda, charitativní akce atd.,  různým způsobem výtvarně zpracovaná, většinou putující od skrýše ke skrýši. Z coinů urazil nejdelší cestu Marekl 2007. Zajímavé je, že 33 432 km nasbíral při putování na území ČR.
    Pořadatel a domácí kačeři připravili hostům dvě zbrusu nové cache – Maršíkovský kostelík a Maršíkovské drahokamy, což pochopitelně lovcům pokladů nestačilo a vyráželi podstatně dál. Oproti minulým letům,  co  do počtu místních kačerů a nabídky úkrytů,  se situace v tomto ráji pěších turistů výrazně zlepšila.    Jen na území okresu Jeseník jsem zaregistroval 53 úkrytů. Kolik lidí se geocachingem u nás zabývá je těžko spočítat, jisté je, že zhruba 14 domácích kačerů zasadilo poklady k potěše těch ostatních.
    Pokud se chcete dostat na atraktivní místa o nichž nemáte ani páru, máte rádi pohyb v přírodě, dokážete se trošku orientovat v mapě a internetu, chcete získat nové přátele a neobvyklé zážitky, neváhejte a kupte si v nějakém bazaru GPS, zjistěte na www.geocaching.cz o co jde a vzhůru na lov.

 J. Krutil (Fotr)

Image
Na obrázku je Ceese Head, který má za sebou přes 40 tisíc km.

 
 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky