Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Server

Všechny texty a fotografie zde umístěné jsou majetkem jednotlivých autorů a je zakázáno je bez jejich
souhlasu jakýmkoliv způsobem rozšiřovat či publikovat.
jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu

 

optimalizováno pro: 1024x768 a vyšší, IE


Copyright Jeseniky.org design


2003 - 2023 Všechna práva vyhrazena

Vytvořeno v Joomla!

PageRank

Turistická trasa Lipová-lázně - Miroslav - Šerák PDF Tisk Email
Napsal uživatel Jan Ondryáš   
Pátek, 12 Září 2008 01:00
Share

 Image
  Od železniční stanice (515 m n.m.) se vydáme po zeleně značené stezce č. 4804 cca 0,3 km po asfaltové silnici jihozápadním směrem k rozcestí „U kostela" (506 m n.m.). Západním směrem bychom mohli pokračovat po modré směrem do Horní Lipové, my se však vydáme po zelené. Ta nás přes louky asi po jednom kilometru dovede k místu zvaném „U obrázku", nad známý lyžařský areál Miroslav, kde se nachází chata v níž se můžeme případně občerstvit. Z tohoto místa se vydáme po kamenivem zpevněné lesní cestě zvané Horní Miroslav, krátce projdeme lesem a dále stoupáme kolem luk, které jsou známy výskytem některých zvláště chráněných druhů rostlin. Asi po patnácti minutách chůze se opět vnoříme do lesa a po další čtvrthodince pochodu se dostaneme k rozcestí „Miroslav" (800 m n.m.). Zde zelená značka končí a my se dostaneme na žlutě značenou stezku č. 7804, jež vychází z železniční stanice v sousedním Jeseníku. Dále pokračujeme vcelku mírným stoupáním vzrostlým lesem, kde se střídají smrkové monokultury s bučinami. Po 1,5 km dojdeme k rozcestí „Pod strmým" (879 m n.m.), které již svým názvem napovídá, že nás na dalším úseku.....

  Dále pokračujeme vcelku mírným stoupáním vzrostlým lesem, kde se střídají smrkové monokultury s bučinami. Po 1,5 km dojdeme k rozcestí „Pod strmým" (879 m n.m.), které již svým názvem napovídá, že nás na dalším úseku čeká výraznější stoupání (čeká nás ještě převýšení téměř 450 m). Asi 200 m od rozcestí se cca 50 m západně od stezky nachází kamenný pramen zvaný Antonius quelle (907 m n.m.), který zde vybudovali původní němečtí obyvatelé v roce 1934. Na tomto místě, zvaném též „U Antoníčka" se můžeme osvěžit pramennou vodou. Vrátíme se zpět na stezku a dvakrát přejdeme asfaltovou silnici podle lesníků zvanou Obří skály. Po přechodu cesty vstupujeme na území Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník, což znamená, že se budeme chovat ohleduplně a budeme dodržovat pokyny uvedené na tabuli označující začátek rezervace. Jedná se zejména o zákaz vstupu mimo značenou stezku. Turisté si často krátí trasu výstupu a tím způsobují půdní erozi. Eroze je zapříčiněna sešlapem vegetace a narušováním půdního krytu, což má při značném sklonu svahu a vysokých srážkových úhrnech velmi negativní dopad. Po prohlédnutí tabule Správy CHKO Jeseníky a načerpání základních informací o rezervaci dále stoupáme po úzké pěšině serpentýnami, které mají celkem deset ostrých zatáček. Místy se nám otvírají pěkné výhledy směrem na údolí Staříče, údolí Bělé a na přilehlé vrcholy Rychlebských hor, Zlatohorské vrchoviny a Hrubého Jeseníku. Jak stoupáme můžeme pozorovat změny lesního porostu. S přibývající nadmořskou výšku se jeho charakter značně mění - smrkové porosty se přizpůsobují extrémním klimatickým a stanovištním podmínkám zejména svým menším vzrůstem a tvarem koruny. V tomto pralese, který většinou dosahuje stáří v rozmezí 150-ti až 170-ti let nalezneme také ekotyp jesenického horského smrku s příměsí jeřábu a javoru klenu.

  Jakmile dokončíme výstup strmým stoupáním, dojdeme k rozcestí „Pod Šerákem" (1280 m n.m.), kde se k nám zprava připojuje modrá značka vedoucí od Obřích skal. Pokračujeme po kamenité stezce jihozápadním směrem a po pěti minutách chůze narazíme na turistickou chatu Jiřího, která se nachází na východním úbočí Šeráku v nadmořské výšce 1325 m. Od chaty se nám otevřou krásné výhledy na východní část Rychlebských hor, Zlatohorskou vrchovinu s plošinou Revízu, údolí Bělé a celý hřbet Medvědské hornatiny až po sedlo Videlský kříž. Jižně od chaty se vypíná mohutná hora Keprník (1423 m n.m.). Samotný vrchol Šeráku (1351 m n.m.) se nachází 150 m jihozápadně od chaty, ale přístup na něj je z důvodu výskytu vzácné vegetace zakázán. Chata, kde je možné se občerstvit je rovněž průsečíkem několika turistických tras, takže máme na výběr, kterým směrem se vydáme.

Image Image 

Отец Хоакин взошел на асотею суетливый и озабоченный, ему явно не терпелось рассказать какую-то новость, и, "Скачать песни группы гости из будущего"судя по его торжествующей улыбке, он заранее предвкушал впечатление, которое произведет эта новость на слушателей.

К несчастью, на это нет никаких шансов!

После долгих мучений поздним вечером они дотащились до Писека.

Это признание произвело "Скачать программу по обрезанию песен"на нас не очень приятное впечатление.

Жертва случайности в "Игры стрелялки снайпер играть"долгой запутанной борьбе.

Только "Скачать директ 3d"не смешите, дяденька,-сказал старший из "Аудиокнига битва королей скачать"парней.

Кое-что немного, но кое-что "Скачать игру водитель автобуса"урвать у "Игры на двоих ариэль"судьбы он мог.

Левой ногой "Мини игры скачать танчики"он проделал еще одну дыру выше, "Читаемые книги 2011"переместился вверх и снова "Скачать звонки на телефон на смс"пустил в ход "Windows 7 ultimate x86 crack"правую ногу.

Я еще сильнее "Мультики спанч боб квадратные штаны"сжал руки, потом ослабил хватку.

Маусглов двинулся за ними, но без прежней проворности.

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky