Před 2. světovou válkou se stala oblast pohraničí, kam patří i Jeseníky, místem mohutné výstavby opevnění, které mělo uchránit Československou republiku před agresory. Dodnes najdete na mnoha místech Jeseníků bunkry a pevnosti. V tomto texxtu Vám představíme jeden článek tohoto řetězce pevností. Jedná se o atypický samostatný pěchotní srub postavený pro přímou palbu hlavní zbraně d4-k. V republice byly postaveny další dva objekty pro přímou palbu StM-S 30 a T-S 63. Pouze dva objekty (StM-S 50 a T-S 63) měly být vybaveny spouštěcí pancéřovou oponkou vyrobenou z 80 mm pancíře. Původně měla byt osazena čelní polokopule. Spouštěcí oponka byla konstrukčně dořešena v červnu 1938 kdy byla vyzkoušena její funkčnost. Do konce září 1938 nebyla osazena. Za okupace byla osazena německou armádou na objekt K-S 14 u Králík.
GPS souřadnice: 50°9'56.44"N,17°1'35.19"E
Výstavba:
Pěchotní srub byl vybudován v II. stupni odolnosti jako jednostranný objekt. Betonáž probíhala nepřetržitě od 16. do 22. srpna 1938 a spotřebovalo se při ní 1132 m3 betonu.
Stav výstavby na konci září 1938:
Byla provedena hrubá betonáž, provedeny venkovní izolační omítky v místech kde měl být objekt zasypán, u pravé stěny byla započata výstavba kamenného záhozu. Uvnitř byly provedeny omítky stěn a osazení vchodové střílny. Chybělo osazení zvonu, vybudování revizní šachty, provedení hydroizolace stropnice a zasypání objektu. Uvnitř chybělo vyzdění cihelných příček, úprava podlah společně s betonovými podstavci pod dieselagregát a ventilátor, vybílení objektu, osazení protiplynových dveří.
Výzbroj:
Objekt měl mít osazen jeden protitankový kanón vz. 36 spřažený s těžkým kulometem vz. 37 (d4-k) jako hlavní zbraň, pomocnými zbraněmi jeden lehký kulomet vz. 26 (lk) pod betonem a další lehký kulomet v pancéřovém zvonu (zbraň pod pancířem). Zvon měl mít šest střílen, tloušťku 20 cm a sloužil hlavně pro pozorování a vedení palby kanónu. Do konce září 1938 nebyla osazena žádná zbraň a nebylo dodáno žádné vybavení
Bojový úkol srubu:
Objekt je situován asi 700 m za hlavní linií a to z důvodu přímé palby zbraně d4-k na nepřítele. Jeho bojovým úkolem bylo postřelovat hlavní silnici a železnici vedoucí do vnitrozemí, protitankové překážky, které měly být vybudovány mezi objekty StM-S 49 a StM-S 51, palba byla mířena do předpolí těchto objektů.
Osádku tvořilo 15 mužů.
V případě ohrožení nebyl přímo chráněn sousedními objekty, pouze palbou 9 cm minometu z objektu StM-S 34 a palbou objektů lehkého opevnění. Pro blízkou ochranu sloužil pancéřový zvon pro lk se šesti střílnami, postřeloval hlavně obvodovou 4-řadou protipěchotní překážku a také lk pod betonem chránící vchodovou část a příjezdovou komunikaci.
Osudy od roku 1938:
Za okupace byla vytržena střílna d4-k německou armádou a také se pokusili o vytržení střílny lk. V padesátých letech byl objekt zazděn a zabetonován (střílna, vchod i zvonová šachta). V dalších letech objekt chátral, došlo k prolomení betonu uzavírající zvonovou šachtu – toto byl po dlouhá léta jediný vstup přes stropnici do objektu. Tímto místem se také dostalo velké množství hlíny a bahna do objektu, přispěli k tomu také občasné zatopení spodního patra vodou – příčinou bylo nevybudované odvodnění. Z venku zarůstal objekt různým plevelem a náletem, na stropnici se začalo dařit stromům. Naše skupina přišla v roce 1995, předně jsme vybourali zabetonované časti, vyvezli velké množství bahna a začali s rekonstrukcí. Naší prioritou bylo odvodnění objektu, aby se neopakovaly záplavy, dále jsme započali s výstavbou cihelných příček a dalších prací.
Většina plánovaných akcí se z roku 2003 přesouvají na další rok tj. osazení repliky části střílny pro d4-k a pancéřového zvonu.
Zajímavosti v objektu
Mělo zde být osazeno soudkové WC a to z důvodů nebezpečí podstřelení základové desky a zničení jímky OMS. Při odchodu v září 1938 nakreslili vojáci v dolním patře na stěnu výjev západu slunce nad Hradčany
Poloha: zde
Pěchotní srub StM-S 50 se nachází vlevo asi 50 m od státní silnice Hanušovice-Jeseník, 2,5 km severo-východně od obce Branná (tj. směr Ostružná), na 13. zastavení naučné stezky Pasák jejíž začátek je pod železniční stanicí Branná. Za důležitý orientační bod při hledání srubu lze považovat železniční přejezd mezi Branou a Ostružnou, který je také křižovatkou naučné stezky.
Případní zájemci o prohlídku, nebo spolupráci na činnosti skupiny nechť nás kontaktují telefonicky, e-mailem, nebo po domluvě osobně.
Kontakt:
adresa: Kroupa Jan, Alšova 574, 790 01 Jeseník, Česká republika
tel.: 972 745 487
mobil: 607 226 490
e-mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
Více informací: zde
Fotogalerie:
|