Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Server

Všechny texty a fotografie zde umístěné jsou majetkem jednotlivých autorů a je zakázáno je bez jejich
souhlasu jakýmkoliv způsobem rozšiřovat či publikovat.
jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu

 

optimalizováno pro: 1024x768 a vyšší, IE 5.0


Copyright Němčík design


2003 - 2014 Všechna práva vyhrazena

Vytvořeno v Joomla!

PageRank

Jeseníky PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 11 Květen 2011 00:00
Share

Image

Jeseníky jsouu jedním z nejvýznamnějších pohoří v České republice a největší na Moravě. Rozkládají se na ploše 740 km² . Ukrývají druhou nejvyšší horu České republiky - Praděd ( 1492 m.n.m ). Rozkládají se na severu Moravy. Na severu hraničí s Polskem a na západě s Orlickými horami. Jižně se rozpínají až ke Šternberku a na východě k Opavě. Jeseníky jsou tvořeny třemi hlavními částmi - Nízký Jeseník, hornatina Králického Sněžníku a Hrubý Jeseník.... Většina území je porostlá smíšenými nebo jehličnatými lesy ( především smrky ), doplněnými horskými loukami. Většina lesního porostu byla ovlivněna člověkem jen? jej průmyslově využíval a lesy byly v minulosti účelově dosazovány.Ve vyšších polohách lesy střídá kleč a na nejvyšších místech to jsou pouze travní porosty. Přes silný vliv člověka zde můžeme nalézt mnoho druhů rostlin a živočichů.Mezi ty nejvýznamnější patří například: Zvonek Jesenický (Campanula gelida) - Roste pouze v Jeseníkách a je proto vysoce vzácný. Díky tomu se dostal do znaku CHKO Jeseníky. Z živočichů je to například: Rys ostrovid (Lynx lynx) - jenž je naší největší kočkovitou ?elmou.
V oblasti Králického Sněžníku se také nachází světové rozvodí. Voda je odváděna do tří světových moří - Černého,Baltického a Severního.Z nejvýznamnějších řek můžeme uvézt řeku Moravu - protékající celou Moravou a vlévající se do Dunaje a men?ích kupříkladu řeku Bělou protékající Jeseníkem a vlévající se do polské Nisy. Ke krásám vytvořených vodou patří řada vodopádů jako jsou: Nýznerovské vodopády u Žulové nebo Velký vodopád pod Pradědem. Vodu rovněž využívá Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně - nevětší u nás. 
Největší část pohoří spadá k okresům Jeseník, Bruntál a ?umperk. Mezi turisty vyhledávané památky patří: Ruční papírna ve Velkých losinách, hrad Sovinec u Olomouce, zámek Jánský vrch v Javorníku, jeskyně na Pomezí a jeskyně na Špičáku.
V zimě je pro turisty připravena řada lyžařských center. Nejoblíbenější jsou centra na Ramzové, Červenohorském sedle a Petříkově.
ImageImage

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky