Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Kontakty

Server

Alle Texte und Bilder befinden sich im Eigentum der einzelnen Autoren und verboten ist, ohne ihre
Zustimmung in irgendeiner Weise verbreiten oder zu veröffentlichen

jeseniky.org , moravskehory.com , jesenicko.biz , sumpersko.eu optimiert für: 1024x768 und höher, IE 5,0

Copyright Němčík design
2003 - 2008 Alle Rechte vorbehalten


Support: Kraliq 2005

Erstellt in Joomla!

PageRankObec Lipová - lázně PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Jan Ondryáš   
TUESDAY, 16. SEPTEMBER 2014 00:00
Share
Image
Lipová je horská obec, čemuž odpovídají i značně se lišící nadmořské výšky. Nejnižším bodem z celého území je místo, ve kterém řeka Staříč opouští Lipovou a jeho nadmořská výše činí 458 m a naopak nejvyšším bodem je vrchol Šeráku (1351 m n.m.) na jihu katastru. V západním cípu území se rozkládá nejvyšší hora Rychlebských hor Smrk (1125 m n.m.). Mezi další významné vrcholy Rychlebských hor patří na severozápadě Lví hora (1040 m) a na severu Smrčník (799 m). V Hrubém Jeseníku je kromě již zmíněného Šeráku (1351 m) na jihu dále výrazná Mračná hora (1253 m) a nápadná je také asi kilometr dlouhá skalní hradba na severním svahu Šeráku zvaná Obří skály (1082 m). Celé území obce je značně hornaté a je charakteristické širokými zaoblenými hřbety s příkrými svahy a hlubokými údolími. Ze Smrku na Ramzovou a odtud na Šerák, prakticky po katastrálních hranicích probíhá hlavní evropské rozvodí Odra - Dunaj, které tvoří hranici mezi úmořím Baltským a úmořím Černého moře. Téměř celé katastrální území Lipové patří do povodí řeky Staříče (povodí Odry), jehož rozvodí prakticky kopíruje katastrální hranice.

V současnosti má obec 2.580 obyvatel - jsou zde dvě mateřské školy, základní škola, odborné učiliště. Pro občany dále slouží zdravotní středisko, dvě pošty a množství drobných služeb. Působí zde jednotka dobrovolných hasičů. Pro sportovní vyžití slouží tenisové kurty a nechybí ani fotbalové hřiště. Většina zdejších obyvatel je zaměstnána v lázeňství a ve službách spojených s turistickým ruchem, další nacházejí uplatnění v lesnictví, zemědělství a ve zdejším závodě na výrobu bižuterie.

Obec je střediskem letní i zimní turistiky čemuž odpovídá i značný počet ubytovacích zařízení, většinou penzionů, hotelů, ale i ubytování v soukromí. Pod osadou Bobrovník se nachází autocamp. V létě je zde možnost absolvování mnoha turistických a cykloturistických tras. Z přírodních zajímavostí lze uvést například blízké Jeskyně Na Pomezí nebo horu Šerák na jehož vrchol vede z nedaleké Ramzové sedačková lanovka. V zimě láká návštěvníky hlavně sjezdové lyžování (lyžařské areály Lázeňský vrch a Miroslav, lyžařský vlek v Horní Lipové) a také četnost běžkařských tras.

 

Poloha na mapě

 

Image Image

 

 

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky