MUZEUM V ŠUMPERKU Otevírací doba: úterý – pátek: 9.00 – 12.00, 12.30 – 17.00, sobota: 9.00 – 13.00, neděle: 13.15 – 17.00
Stálá expozice Příroda a dějiny severozápadní Moravy celoročně Jako první muzejní expozice v ČR se může tato zmodernizovaná stálá expozice pochlubit zcela automatickým audioprůvodcem GuidePORTTM, který oživuje exponáty hned ve čtyřech jazykových mutacích – češtině, angličtině, němčině a polštině. Současně s instalací tohoto audioprůvodce došlo také k částečné rekonstrukci a rozšíření mapovaného období o pravěké artefakty i o doklady nejnovějších dějin (do roku 1969).
Výstavní síň O pejskovi a lidech, aneb velká psí výstava do 31. srpna Výstava představuje psa jako průvodce člověka od pravěku až po současnost – od pátrání po předcích psa, jeho domestikaci, křížení a šlechtění, zobrazení psů v různých dobách na různých předmětech, přes část věnovanou psům loveckým až po prezentaci psích plemen podle 10 skupin stanovených FCI. Návštěvníci si mohou prohlédnout i rodokmeny a různá „psí“ ocenění. Velkému zájmu se těší také dětský koutek s plyšovými pejsky, skládačkami a omalovánkami. Výstava potěší milovníky psů všech věkových kategorií, zvlášť vhodná je pro rodiny s dětmi. V sobotu 23. srpna od 15 hodin se v Pavlínině dvoře, ve kterém Vlastivědné muzeum v Šumperku sídlí, uskuteční derniéra výstavy nazvaná I pejskům končí prázdniny. Zveme vás na bohatý program!!
Rytířský sál a předsálí Významné osobnosti české vědy a techniky do 7. září Putovní výstava zhotovená Národním technickým muzeem v Praze představuje vynálezy významných osobností české vědy a techniky. Vynálezy doplňují originální poznámkové sešity slavných vědců a vynálezců.
Hollarova galerie Na zdraví!... aneb vše o pití do 14. září Přijďte se dozvědět, co a z čeho se již od pravěku až do současnosti pilo, prohlédněte si nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů. Z archeologických nálezů nechybí loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě. Z výstavy si můžete spolu s poučením a rozšířením znalostí odnést také recepty na výrobu likérů a zpěvníček lidových písní o pití.. S pozdravem „Kdo pije, ten žije!“ se těšíme na Vaši návštěvu.
Galerie Šumperska Známí i neznámí do 31. srpna Prohlédněte si jedinečnou přehlídku tvorby českých i německých umělců ze Šumperska a Zábřežska, tvořících v letech 1850–1950 (Kurt Hallegger a Karl Brachtel ml., plastiky Gustava Jekela, díla Stanislava Lolka, Adolfa Kašpara, Františka Hoplíčka, Richarda Wiesnera, Zdeňka Sklenáře a dalších autorů).
Galerie mladých Karolína Hlochová - Kresby do 8. září Studentka 2. ročníku Vyšší odborné školy ve Volyni zve k prohlídce výstavy svých perokreseb, které se stávají symboly, jimiž komunikuje s okolním světem. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 29. července v 17 hodin.
KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE V ŠUMPERKU (KLÁŠTERNÍ KOSTEL) Otevírací doba: út., čt. a pá: 10.00 – 12.00, 14.00 – 17.00, st. a ne.: 14.00 – 17.00, so.: 10.00 – 12.00
Výstava: Všichni svatí za nás proste do 30. září Výstava představuje výběr z grafické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku. Na grafických listech jsou vyobrazeni světci, mučedníci i vyznavači, kteří svou mučednickou smrtí či trvalým celoživotním vyznáváním křesťanské víry přinesli mocné svědectví o Kristu. V nádherných prostorách šumperského Klášterního kostela si můžete prohlédnout jejich zobrazení takovými umělci jako byli např. Rubens, Tizian či Dürer. MUZEUM ZÁBŘEH
Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00
Výstava: Užitné sklo a gobelíny 20. století do 30. srpna Výstava zapůjčená z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, pobočky ve Valašském Meziříčí, zachycuje průřez produkcí sklárny ve Valašském Meziříčí – Krásně, která vyráběla zejména osvětlovací sklo. Prohlédněte si vzácná leptaná a matovaná stínítka, tvarově nevšední sklo secesní, kuchyňská stínidla, hladké vrstvené sklo pastelových barev či tzv. triplexopál. Je zde také ukázka skla užitkového. Výstavu doplňují vzácné gobelíny z Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí, která letos slaví sto let od svého založení.
Stálé expozice (v patře): celoročně Z historie města a okolí, Jan Eskymo Welzl a Z pokladů zábřežského muzea
MUZEUM MOHELNICE Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00
Výstava: Olbram Zoubek: Sochy do 30. srpna Přijďte posoudit výběr z téměř čtyřicetiletého díla známého akademického sochaře Olbrama Zoubka! Výstava zahrnuje více jak třicet soch v nadživotní velikosti, jsou zde k vidění i drobnější sochy, reliéfy a stély Při tvorbě se autor nechal inspirovat zejména řeckou, českou či keltskou mytologií a ženami. Zajímavé je i prostorové rozvržení exponátů mezi vstupní chodbu, výstavní prostory a nádvoří muzea. Výstava, která je částečně prodejní, přináší moderní umělecká díla nejvyšší úrovně, jejichž kvality a estetickou krásu jistě ocení nejen milovníci umění.
Stálá expozice: Z dějin Mohelnicka celoročně Nejlepší muzejní expozice roku 2005 přibližuje dějiny Mohelnicka od 11. století až po ryzí současnost.
PAMÁTNÍK ADOLFA KAŠPARA V LOŠTICÍCH Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00
Stálé expozice: Památník Adolfa Kašpara 1. dubna – 31. října Prohlédněte si průřez tvorbou A. Kašpara – ilustrace k dílům významných spisovatelů, akvarely a tempery, grafiky a předměty z etnografické sbírky.. Kapitoly z dějin Loštic celoročně Seznamte se s historií Loštic, včetně tragického osudu místní židovské komunity. Prohlédněte si proslulé loštické poháry a unikátní ručně malované mapy. Jsou zde vystavena také díla místních výtvarných umělců. Z pokladů muzea celoročně Vedle předmětů denní potřeby si můžete prohlédnout doklady cechovní výroby, dobové fotografie a další zajímavé předměty. Nechybí ani výtvarné umění, kamenosochařské práce a připomínka tradice ochotnického divadla.
ZÁMEK ÚSOV Otevírací doba: út. - ne. (včetně státních svátků): 9.00 – 17.30 hod
Výstava: Krása lesnických uniforem do 31. října V budově, ve které sídlila jedna z nejstarších škol na Moravě, lesnická škola, si můžete prohlédnout exponáty ze sbírky Dr. Ing. Jaroslava Pospíšila, které Vám přiblíží pestrost a proměny uniforem lesníků od konce 19. století do současnosti. Tato komorní výstava bude zahájena 1. srpna v 15.00.
Stálé expozice: 1. dubna – 31. října Lovecko-lesnické muzeum – trofeje a preparáty evropské i exotické zvěře, zbrojnice, umělecká díla. Úsov – kolébka lesnického školství na Moravě – muzeum jedné z nejstarších středních škol na Moravě. Galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše (ve třetím patře zámku) – průřez umělcovou tvorbou. Více informací se můžete dovědět na www.muzeum-sumperk.cz.
Согласно вашему приказу, осмелюсь доложить, господин лейтенант. А между тем я уверен, что это они носятся тут по лесу да палят, чтобы нам всю игру испортить. Вы, Балоун, должны постоянно следить за собой, чтобы не потерять веры в себя и в свою судьбу. Архитектурный стиль Каса-дель-Корво, как и других больших помещичьих домов Мексики, можно назвать мавританско-мексиканским.
|