Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Server

Všechny texty a fotografie zde umístěné jsou majetkem jednotlivých autorů a je zakázáno je bez jejich
souhlasu jakýmkoliv způsobem rozšiřovat či publikovat.
jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu

 

optimalizováno pro: 1024x768 a vyšší, IE 5.0


Copyright Němčík design


2003 - 2014 Všechna práva vyhrazena

Vytvořeno v Joomla!

PageRank

Přehledy programů a akcí Vlastivědného muzea v Šumperku na měsíc srpen PDF Tisk Email
Napsal uživatel Vlastivědné muzeum v Šumperku   
Čtvrtek, 31 Červenec 2008 21:11
Share
MUZEUM V ŠUMPERKU
Otevírací doba: úterý – pátek: 9.00 – 12.00, 12.30 – 17.00, sobota: 9.00 – 13.00, neděle: 13.15 – 17.00

Stálá expozice                       Příroda a dějiny severozápadní Moravy                             celoročně
Jako první muzejní expozice v ČR se může tato zmodernizovaná stálá expozice pochlubit zcela automatickým audioprůvodcem GuidePORTTM, který oživuje exponáty hned ve čtyřech jazykových mutacích – češtině, angličtině, němčině a polštině. Současně s instalací tohoto audioprůvodce došlo také k částečné rekonstrukci
a rozšíření mapovaného období o pravěké artefakty i o doklady nejnovějších dějin (do roku 1969).


Výstavní síň                         O pejskovi a lidech, aneb velká psí výstava                        do 31. srpna
Výstava představuje psa jako průvodce člověka od pravěku až po současnost – od pátrání po předcích psa, jeho domestikaci, křížení a šlechtění, zobrazení psů v různých dobách na různých předmětech, přes část věnovanou psům loveckým až po prezentaci psích plemen podle 10 skupin stanovených FCI. Návštěvníci si mohou prohlédnout i rodokmeny a různá „psí“ ocenění. Velkému zájmu se těší také dětský koutek s plyšovými pejsky, skládačkami a omalovánkami. Výstava potěší milovníky psů všech věkových kategorií, zvlášť vhodná je pro rodiny s dětmi. V sobotu 23. srpna od 15 hodin se v Pavlínině dvoře, ve kterém Vlastivědné muzeum v Šumperku sídlí, uskuteční derniéra výstavy nazvaná I pejskům končí prázdniny. Zveme vás na bohatý program!!


Rytířský sál a předsálí                 Významné osobnosti české vědy a techniky              do 7. září
Putovní výstava  zhotovená Národním technickým muzeem v Praze představuje vynálezy významných osobností české vědy a techniky. Vynálezy doplňují originální poznámkové sešity slavných vědců a vynálezců.
 


Hollarova galerie                 Na zdraví!... aneb vše o pití                                   do 14. září
Přijďte se dozvědět, co a z čeho se již od pravěku až do současnosti pilo, prohlédněte si nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů. Z archeologických nálezů nechybí loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě. Z výstavy si můžete spolu s poučením a rozšířením znalostí odnést také recepty na výrobu likérů
a zpěvníček lidových písní o pití.. S pozdravem „Kdo pije, ten žije!“ se těšíme na Vaši návštěvu.Galerie Šumperska                                 Známí i neznámí                                do 31. srpna
Prohlédněte si jedinečnou přehlídku tvorby českých i německých umělců ze Šumperska a Zábřežska, tvořících v letech 1850–1950 (Kurt Hallegger a Karl Brachtel ml., plastiky Gustava Jekela, díla Stanislava Lolka, Adolfa Kašpara, Františka Hoplíčka, Richarda Wiesnera, Zdeňka Sklenáře a dalších autorů).


Galerie mladých                Karolína Hlochová - Kresby                     do 8. září
Studentka 2. ročníku Vyšší odborné školy ve Volyni zve k prohlídce výstavy svých perokreseb, které se stávají symboly, jimiž komunikuje s okolním světem. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 29. července v 17 hodin.


KOSTEL ZVĚSTOVÁNÍ PANNY MARIE V ŠUMPERKU (KLÁŠTERNÍ KOSTEL)
Otevírací doba: út., čt. a pá: 10.00 – 12.00, 14.00 – 17.00, st. a ne.: 14.00 – 17.00, so.: 10.00 – 12.00


Výstava:                                 Všichni svatí za nás proste                       do 30. září
Výstava představuje výběr z grafické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku. Na grafických listech jsou vyobrazeni světci, mučedníci i vyznavači, kteří svou mučednickou smrtí či trvalým celoživotním vyznáváním křesťanské víry přinesli mocné svědectví o Kristu. V nádherných prostorách šumperského Klášterního kostela si můžete prohlédnout jejich zobrazení takovými umělci jako byli např. Rubens, Tizian či Dürer.
MUZEUM ZÁBŘEH

Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

Výstava:                                       Užitné sklo a gobelíny 20. století                          do 30. srpna
Výstava zapůjčená z Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně, pobočky ve Valašském Meziříčí, zachycuje průřez produkcí sklárny ve Valašském Meziříčí – Krásně, která vyráběla zejména osvětlovací sklo. Prohlédněte si vzácná leptaná
a matovaná stínítka, tvarově nevšední sklo secesní, kuchyňská stínidla, hladké vrstvené sklo pastelových barev či tzv. triplexopál. Je zde také ukázka skla užitkového. Výstavu doplňují vzácné gobelíny z Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí, která letos slaví sto let od svého založení.

Stálé expozice (v patře):                                                  celoročně
Z historie města a okolí, Jan Eskymo Welzl a Z pokladů zábřežského muzea                                                                            


MUZEUM MOHELNICE
Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00


Výstava:                                   Olbram Zoubek: Sochy                                   do 30. srpna
Přijďte posoudit výběr z téměř čtyřicetiletého díla známého akademického sochaře Olbrama Zoubka! Výstava zahrnuje více jak třicet soch v nadživotní velikosti, jsou zde k vidění i drobnější sochy, reliéfy a stély Při tvorbě se autor nechal inspirovat zejména řeckou, českou či keltskou mytologií a ženami. Zajímavé je i prostorové rozvržení exponátů mezi vstupní chodbu, výstavní prostory a nádvoří muzea. Výstava, která je částečně prodejní, přináší moderní umělecká díla nejvyšší úrovně, jejichž kvality a estetickou krásu jistě ocení nejen milovníci umění.

Stálá expozice:                                    Z dějin Mohelnicka                                           celoročně    
Nejlepší muzejní expozice roku 2005 přibližuje dějiny Mohelnicka od 11. století až po ryzí současnost.

PAMÁTNÍK ADOLFA KAŠPARA V LOŠTICÍCH
Otevírací doba: úterý – sobota: 9.00 – 12.00, 13.00 – 16.00

Stálé expozice:                               Památník Adolfa Kašpara                      1. dubna – 31. října
Prohlédněte si průřez tvorbou A. Kašpara – ilustrace k dílům významných spisovatelů, akvarely a tempery, grafiky a předměty z etnografické sbírky..
                                                              Kapitoly z dějin Loštic                                            celoročně   
Seznamte se s historií Loštic, včetně tragického osudu místní židovské komunity. Prohlédněte si proslulé loštické poháry a unikátní ručně malované mapy. Jsou zde vystavena také díla místních výtvarných umělců.
     
                                                    Z pokladů muzea                                     celoročně                                                                                 
Vedle předmětů denní potřeby si můžete prohlédnout doklady cechovní výroby, dobové fotografie a další zajímavé předměty. Nechybí ani výtvarné umění, kamenosochařské práce a připomínka tradice ochotnického divadla.

ZÁMEK ÚSOV
Otevírací doba:  út. - ne. (včetně státních svátků):  9.00 – 17.30 hod

Výstava:                                          Krása lesnických uniforem                 do 31. října
V budově, ve které sídlila jedna z nejstarších škol na Moravě, lesnická škola, si můžete prohlédnout exponáty ze sbírky Dr. Ing. Jaroslava Pospíšila, které Vám přiblíží pestrost a proměny uniforem lesníků od konce 19. století do současnosti. Tato komorní výstava bude zahájena 1. srpna v 15.00.

Stálé expozice:                                                                                                       1. dubna – 31. října
Lovecko-lesnické muzeum – trofeje a preparáty evropské i exotické zvěře, zbrojnice, umělecká díla.
Úsov – kolébka lesnického školství na Moravě – muzeum jedné z nejstarších středních škol na Moravě.
Galerie akademického malíře Lubomíra Bartoše (ve třetím patře zámku) – průřez umělcovou tvorbou.
Více informací se můžete dovědět na www.muzeum-sumperk.cz.

Согласно вашему приказу, осмелюсь доложить, господин лейтенант.

А между тем я уверен, что это они носятся тут по лесу да палят, чтобы нам всю игру испортить.

Вы, Балоун, должны постоянно следить за собой, чтобы не потерять веры в себя и в свою судьбу.

Архитектурный стиль Каса-дель-Корво, как и других больших помещичьих домов Мексики, можно назвать мавританско-мексиканским.

По правде говоря, я "Разработка лесосеки при помощи ВПМ 'Тимберджек 618В'"догадывался, что эта премьера не "Разработка лечебно-профилактических мероприятий при фасциолезе крупного рогатого скота на МТФ 'Калиново' Лужеснянского аграрного колледжа Витебского района Витебской области"единственный повод для такого далекого "Разработка малой свиноводческой фермы"путешествия.

Почти математическая абстракция.

Долоникус с размаху "Разработка мелиоративных мероприятий в условиях Бакчарского совхоза Томской области"сел на землю.

Две "Разработка мер борьбы с демодекозом в условиях МТФ 'Калиново'"недели раз в четыре "Разработка мероприятий по повышению мясной продуктивности взрослого скота"года как раз то, что надо.

Папа обвел "Разработка мероприятий по повышению эффективности отрасли растениеводства в СПК 'Перепелкино' Джанкойского района АР Крым"взглядом сложенные у "Разработка мероприятий по созданию оптимальных условий содержания кобыл на откорме в конюшне"стены тела своих недавних тюремщиков.

Незнакомец подъехал совсем "Разработка научно-обоснованной технологии возделывания гороха в условиях Юкаменского района Удмуртской Республики"близко; теперь его лошадь шла почти "Разработка научно-обоснованной технологии возделывания клевера лугового в условиях Глазовского района Удмуртской Республики"вровень с лошадью Мака.

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky