Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Server

Všechny texty a fotografie zde umístěné jsou majetkem jednotlivých autorů a je zakázáno je bez jejich
souhlasu jakýmkoliv způsobem rozšiřovat či publikovat.
jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu

 

optimalizováno pro: 1024x768 a vyšší, IE 5.0


Copyright Němčík design


2003 - 2014 Všechna práva vyhrazena

Vytvořeno v Joomla!

PageRank

Ars longa, vita brevis 2007 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Vlastivědné muzeum v Šumperku   
Čtvrtek, 25 Říjen 2007 10:20
Share
Image
Vážení, dovolte mi, abych Vás pozvala k návštěvě třetí a zároveň poslední výstavy cyklu Ars longa, vita brevis (Umění je věčné, život krátký) nazvané Církevní umění období klasicismu na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku, kterou je možné si ve Výstavní síni Vlastivědného muzea v Šumperku prohlédnout do 12. prosince.Výstava je tematicky i instalačně rozdělena do tří částí. První představuje oficiální církevní umění, přičemž pozornost je věnována autorsky určeným dílům. Vedle soch a obrazů si návštěvníci mohou prohlédnout luxusní církevní roucha, monstrance, svícny a další náčiní.....

V druhé části se seznámí s interiérem sakristie s dobovým nábytkem a vybavením a poslední oddíl je věnován lidovému sakrálnímu umění. Výstavu doplňuje videoprojekce architektury a nemovitých památek   z našeho okresu, nechybí ani oblíbené listovací soubory s informacemi o umělcích, světcích a lidových zvycích. Exponáty jsou i tentokrát zapůjčeny z jednotlivých farností a doplněny sbírkami Vlastivědného muzea v Šumperku.

V průběhu tří let se podařilo představit návštěvníkům ucelenou kolekci církevních památek našeho kraje a ukázat jejich vývoj od gotiky až po 19. století. Vedle skutečně skvělých a luxusních uměleckých předmětů našly své nezastupitelné místo i díla místních řemeslníků a lidových umělců. Výstavy ukázaly, že i v našem regionu, který nepatřil k uměleckým centrům, je možné spatřit nejen řadu špičkových importovaných prací, ale že zde působilo mnoho zručných a talentovaných umělců a vznikala vynikající díla.

V případě zájmu skupin (nejméně pět osob) Vás touto jedinečnou výstavou mohou po telefonické dohodě (583 214 070 – volat je možné každý pracovní den kromě pondělí) od  úterý do pátku v době od 9 do 12 či od 12.30 do 17 hodin provést její spoluautorky PhDr. Milena Filipová, Mgr. Mária Kudelová či já osobně. Prohlídka trvající maximálně 45 minut je vhodná zvláště pro vyučující historie a výtvarné výchovy, odbornou veřejnost, ale i další zájemce.

Pro děti, žáky, studenty středních a vysokých škol a pro skupiny žáků včetně pedagogického doprovodu nabízíme hromadné vstupné zatím ve výši pouze 5,- Kč za osobu!


Nenechte si proto ujít tuto
mimořádnou příležitost!
 
Těším se na Vaši návštěvu

PhDr. Marie Gronychová,
ředitelka VM Šumperk

 Image Image
 Image Image

 

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky