Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Server

Všechny texty a fotografie zde umístěné jsou majetkem jednotlivých autorů a je zakázáno je bez jejich
souhlasu jakýmkoliv způsobem rozšiřovat či publikovat.
jeseniky.org , moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu

 

optimalizováno pro: 1024x768 a vyšší, IE 5.0


Copyright Němčík design


2003 - 2014 Všechna práva vyhrazena

Vytvořeno v Joomla!

PageRank

Výstava Na zdraví! …aneb vše o pití PDF Tisk Email
Napsal uživatel Vlastivědné muzeum v Šumperku   
Pátek, 20 Červen 2008 23:26
Share

Výstava Na zdraví! …aneb vše o pití, která byla zahájena v pátek 13. června, prostřednictvím sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku ukazuje, co a z čeho se pilo od pravěku až do současnosti.
„Základní tekutinou byla samozřejmě voda, která se za použití nejrůznějších bylinek užívala i při výrobě odvarů, nezbytnou byla pro přípravu šťáv, sirupů, čajů i kávy. Málokdo ví, že i v dnešní době tolik oblíbená minerálka se stáčela do kameninových lahví již od počátku 16. století, že kávu bylo možné pražit i podomácku a že poprvé je čaj zmiňován v čínské historii již roku 2700 př.n.l.,“ uvádějí autorky výstavy Mgr. Alena Turková
a Mgr. Mária Kudelová a dodávají: „Téměř všechny lidské pospolitosti, vyspělejší
i primitivní, také připravovaly nápoje s obsahem alkoholu. Zejména dva z nich, víno a pivo, tvořily přímo pilíře středověké evropské společnosti. Pivo bylo nezbytné tělu (pro svou výživnou hodnotu), víno zase pro duši.“
 

Za pročtení jistě stojí informace o nápojích vybraných 13 zemí Evropské unie a studie věnované zvlášť životadárné vodě, mléce, pivu, vínu a výrobě destilátů. Pozornost návštěvníků upoutají autentické vývěsní štítky, archivní fotografie šumperských pohostinství, připomenutí čerpání zdrojů vody v Šumperku pomocí studní a kašen a často ucelené kolekce
a soupravy nádobí určeného k pití. Správnou atmosféru výstavy dotváří dobové zátiší ze stolem, židlemi a dalším stylovým vybavením (soudky, džbánky, talíře…).

 „Výstava představuje nádoby, poháry, sklenice, lahve nejrůznějších tvarů a materiálů, na obrazech, kresbách a grafikách mohou návštěvníci poznávat způsob konzumace těchto nápojů. Z archeologických nálezů nechybí loštické poháry, které proslavily tento region po celé Evropě,“ zvou autorky na výstavu, která bude v Hollarově galerie šumperského muzea k vidění do 14. září..

Z výstavy si návštěvníci mohou odnést vedle poznání i recepty na výrobu likérů
a zpěvníček lidových písní o pití. Tento velmi pozoruhodný nápojový receptář s písněmi
o pití, často včetně notového zápisu, zájemci získají na recepci šumperského muzea za symbolických deset korun.

Výstavu budou příští týden doprovázet výtvarné dílny pro děti předškolního
a mladšího školního věku (cca do 3. třídy). „V pondělí budeme s dětmi vyrábět pedigový talířek pod hrníček, v úterý budeme malovat na sklo, ve středu budeme vytvářet podložku pod hrníček z kukuřičného šustí a ve čtvrtek si ušijeme pytlíček na bylinky,“ uvedla Mgr. Mária Kudelová z Vlastivědného muzea v Šumperku, které tyto dílny pořádá ve spolupráci s DDM U Radnice v Šumperku. Dílny se budou konat vždy od 9.00 do 10.30 a od 10.30 do 12.00 hodin. Účastnický poplatek na každé dílně stojí 30,- Kč.


Termíny dílen lze objednat u jejich organizátorek, tedy buď u Romany Večeřové, Milady Sobkové či Hany Janů na tel. čísle 583 215 395 (DDM U Radnice), nebo prostřednictvím e-mailové adresy Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , případně u Márii Kudelové (VM) na tel. čísle 583 214 070 nebo pomocí e-mailu na adresu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

 


 

S pozdravem „Kdo pije, ten žije!“ se těšíme na Vaši návštěvu.

 

Черты этого лица стояли перед моими глазами так четко и ясно, что, будь я художником, я мог бы их нарисовать.

Надо попробовать сейчас как раз удачное время.

В любом случае ничего не стоит снова напасть на его след.

И все трое, не теряя времени на дальнейшие разговоры, бросились в лес к своим воинам.

И хотя всеобщее уничтожение это приятно, "Plants vs zombie скачать полную версию"но подлинная цель вовсе не применять "кредит под автомобиль"материальных бед для человечества.

Он кивнул Ванеку, чтобы тот вышел в коридор.

Весь вопрос заключается в том, в какой вы форме.

Римо показалось, "автокредит где лучше"что откуда-то сверху послышался смех.

Порой буря затихала на несколько томительных и мрачных "кредит на карту"мгновений, чтобы затем разразиться с новой силой.

Я знаю, что делает золото с людьми.

Она видела, "скачать колдун царевна" что ей грозит опасность, "скачать уроки видео аэробики" избежать которую нелегко.

Римо оглянулся на "игровые автоматы крези фрукт" крестьян, в испуге прячущихся за стенами "краткое содержание обрыва" хижин.

Ему явно не до подробностей "скачать на телефон прикольную смс" Ильинского анамнеза было, его "элен и ребята скачать" несло.

Но Бронзини удалось их переубедить, "Русский язык. Итоговая аттестация. Типовые тестовые задания. 8 класс" так что можете считать, дело в шляпе.

Но "Тройная мудрость" больше он надуть себя не "гдз физика 9 класс перышкин 9 класс" позволит.

Эти ребята успели влезть "касперский интернет секьюрити пробная версия скачать" почти во все отрасли производства.

 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky