Čeština (Česká republika)GermanEnglish (United Kingdom)Polish (Poland)

Links

Server

Wszystkie teksty i fotografie są zlokalizowane są własnością poszczególnych autorów jest zabronione i zgody w jakikolwiek sposób, aby rozwinąć lub opublikować

jeseniky.org, moravskehory.com, jesenicko.biz, sumpersko.eu zoptymalizowana dla: 1024x768 lub wyższa, IE 5.0

Copyright Němčík design a PhDr. Jindřich Němčík

2003 - 2008 Wszelkie prawa zastrzeżone

Support: Kraliq 2005

Utworzony w Joomla!

PageRankV Bělé odhalen pomník padlým PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Środa, 12. Październik 2005 16:29
Share
Odhalení pomníku padlým Bělá pod Pradědem

Minulý týden v sobotu proběhlo před obecním úřadem v Bělé pod Pradědem slavnostní znovuodhalení pomníku spoluobčanům padlým v první světové válce, která probíhala v letech 1914 - 18.....

Pomník nechali vybudovat občané obce již v roce 1921, jeho výstavba stála 23.000 tehdejších korun. Až do roku 1945 stával u obecního rychtářství (dnes restaurace Cimbura). Po druhé světové válce ale přišla celkem pochopitelná vlna nenávisti ke všemu německému. Spolu s odsunem německých občanů z této obce měl být odstraněn i tento památník. Masivní mramorová socha skutečně zmizela někde v bažinách a podstavec památníku sloužil do konce devadesátých let minulého století jako příležitostné WC.

„V roce 2000 jsme se rozhodli zneuctěnou památku renovovat," uvádí starosta obce Bělá pod Pradědem, Miroslav Kružík. Na jeho zrestaurování se podařilo získat 527 tisíc korun z Ministerstva obrany. Ještě před započetím opravných prací se zjistilo, že socha vojáka je roztříštěná na kusy. Přesto, že památkový úřad doporučil sochu restaurovat, zhotovila se věrná žulová kopie. „Na žádost a z přispění bývalých německých občanů naší obce jsme nechali vytesat sochu novou," vysvětluje starosta. Podnět k tomu dala paní Marie Oliva, která byla do odsunu obyvatelkou českého pohraničí: „Jmenovala jsem se Pompe a bydlela jsem tehdy v čísle popisném 263 a prožila jsem tu nádherná léta," vzpomíná Marie Oliva. Mezi sto osmnácti jmény, které jsou vytesány na bocích pomníku, najdete i jména jejích příbuzných.

Nová socha je dílem ukrajinského sochaře Andreje Dacka, práce na ní prý trvaly dva měsíce čistého času. Obnoveny byly také všechny nápisy, včetně zlatého „Našim zemřelým obráncům vlasti".

 

 

 Odhalení pomníku padlým Bělá pod Pradědem
Nový pomník padlým

 

Odhalení pomníku padlým Bělá pod Pradědem
Maria Oliva ukazuje jména svých příbuzných 

 

Теперь "Личные мотивы т.1" передачи возобновились, но показывают что-то вроде "Суворов Александр" военной хроники расстрелы, казни.

Построив автостраду, они "Маяковский Стихотворения и поэмы" его тут заточили "Скороговорки" он ведь никогда отсюда не выходит.

Он вытянул головку "Тесты по русскому языку 2 кл ч.1" часов, переставил "Ваше тело просит воды" стрелки как попало и, довольный, показал "Я не понимаю своего ребенка Книга для родителей о детях от 0 до 6 лет" Мейтланду.

Они рыщут по миру бандами, вооруженные до "Блестящая идея Что надо знать уметь..." зубов.

Вы великолепно "Best Served Cold" справились с работой.

Врачи еще раз "Run For Your Life" презрительно посмотрели на Швейка, который пятился к дверям, учтиво кланяясь.

 
 
Jeseniky: Ubytování v Jeseníkách | Jeseniky.org | Turistika Jeseníky | Lyžařská střediska v Jeseníkách | Počasí Jeseníky | Zajímavosti a novinky z Jeseníků | Live kamery Jeseníky